2012 Race Results

Complete race results are not ready at this time. If you cannot find your results below please check back later.
In the meantime go to Results Canada »

Leading Edge RunWild Marathon Run Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/17 M 780 Marc Meunier St. Albert 2:49:15 4:01
2 2/17 M 776 Bryce Stewart Edmonton 2:49:47 4:02
3 3/17 M 782 Vincent Bouchard Edmonton 3:05:46 4:25
4 4/17 M 744 Andrew Forrest Edmonton 3:06:21 4:25
5 1/12 M 764 Nicholas Raimondo Edmonton 3:13:27 4:36
6 5/17 M 743 Chad Stiles Edmonton 3:14:56 4:38
7 1/11 F 701 Janelle Brcic St. Albert 3:21:01 4:46
8 1/5 F 702 Gerianne Zabolotniuk St. Albert 3:22:47 4:49
9 6/17 M 746 Derek Flindall St. Albert 3:22:58 4:49
10 1/12 M 753 Rod Chiasson Edmonton 3:23:50 4:50
11 2/11 F 781 Courtney Parker Edmonton 3:27:00 4:55
12 7/17 M 767 Keith Ross Sturgeon County 3:27:31 4:56
13 2/12 M 703 Paul Dube Edmonton 3:30:46 5:00
14 3/12 M 706 Brody Sveinson Edmonton 3:32:07 5:02
15 8/17 M 724 Blaine Whitney Edmonton 3:33:15 5:04
16 2/12 M 760 Lorne Sundby St. Albert 3:35:28 5:07
17 4/12 M 768 Chris McIntosh Edmonton 3:35:36 5:07
18 1/15 M 751 Perry Coey Morinville 3:36:37 5:08
19 9/17 M 720 Trevor Byers Leduc 3:38:56 5:12
20 10/17 M 794 Chris Shewchuk Sherwood Park 3:40:05 5:13
21 2/15 M 774 Rick Ellis Sherwood Park 3:44:05 5:19
22 11/17 M 739 Shawn Gavigan Spruce Grove 3:45:28 5:21
23 1/8 F 728 Carla Clarke Spruce Grove 3:45:46 5:21
24 12/17 M 719 Shane Mascarin Wainwright 3:46:23 5:22
25 3/12 M 731 Ken Ouelette St. Alber 3:48:52 5:26
26 3/15 M 709 Brian Suurhoff St. Albert 3:49:45 5:27
27 5/12 M 790 Braden Thomson Sturgeon County 3:51:31 5:30
28 6/12 M 757 Dale DeBock Spruce Grove 3:52:35 5:31
29 4/12 M 711 Brian Granley Airdrie 3:54:56 5:35
30 4/15 M 754 Greg Sumka St. Albert 3:55:46 5:36
31 7/12 M 755 Michael Sumka St. Albert 3:55:46 5:36
32 1/9 F 718 Connie Killam Whitecourt 4:00:51 5:43
33 13/17 M 745 Darrell Bergmann Boyle 4:01:00 5:43
34 14/17 M 727 Ashley Hanson St. Albert 4:01:46 5:44
35 5/15 M 771 Clarance Howatt Sherwood Park 4:01:58 5:45
36 2/9 F 796 Kathleen Range St. Albert 4:05:23 5:49
37 6/15 M 700 Greg Masik St. Albert 4:06:18 5:51
38 8/12 M 741 Adam Yeske St. Albert 4:09:32 5:55
39 5/12 M 710 Mike Hendrigan St. Albert 4:09:33 5:55
40 2/5 F 766 Penny Baragar-Brcic St. Albert 4:09:43 5:56
41 3/11 F 759 Erin Holstine Edmonton 4:09:44 5:56
42 4/11 F 784 Tasha Bryenton St. Albert 4:10:10 5:56
43 5/11 F 770 Jessica Juha Edmonton 4:10:43 5:57
44 9/12 M 799 Stephen MacKillop Edmonton 4:10:46 5:57
45 7/15 M 730 Gordon Skingley St. Albert 4:11:22 5:58
46 3/9 F 788 Monique Hrushka Edmonton 4:13:47 6:01
47 8/15 M 740 James Adams St. Albert 4:14:08 6:02
48 9/15 M 704 Mathew Wesolowski St. Albert 4:14:18 6:02
49 10/15 M 779 Deane Guenette Edmonton 4:14:47 6:03
50 1/1 M 737 Cole Romaniuk St. Albert 4:16:52 6:06
51 15/17 M 689 Sydney Waskiewich Edmonton 4:18:07 6:07
52 6/12 M 715 Robb Sombach St. Albert 4:18:09 6:08
53 6/11 F 749 Jacqueline Trudel Prince George 4:19:35 6:10
54 4/9 F 721 Denise McDermott Spruce Grove 4:19:40 6:10
55 5/9 F 742 Cindy Jackson Spruce Grove 4:19:59 6:10
56 2/8 F 725 Amber Gosselin Onoway 4:20:46 6:11
57 11/15 M 736 Paul Gervais St. Albert 4:20:47 6:11
58 12/15 M 716 David Young St. Albert 4:21:25 6:12
59 7/11 F 791 Jennifer Davies Edmonton 4:24:18 6:16
60 13/15 M 761 Todd Kowal St. Albert 4:24:21 6:16
61 7/12 M 708 Cristian Patilea Edmonton 4:24:58 6:17
62 3/5 F 705 Charlene Finlay Westover Sturgeon County 4:26:22 6:19
63 4/5 F 763 Deb Jefferson Edmonton 4:26:30 6:19
64 3/8 F 793 Shauna Sudyk Edmonton 4:27:22 6:21
65 14/15 M 797 Mark Merkowsky Sherwood Park 4:28:07 6:22
66 4/8 F 748 Trudy Dyer St. Albert 4:28:37 6:22
67 8/12 M 785 Jon O’Hara Edmonton 4:30:13 6:25
68 5/8 F 803 Natalie Visscher St. Albert 4:31:21 6:26
69 10/12 M 733 Marcel Mclean St. Albert 4:34:26 6:31
70 11/12 M 735 Daniel Barrie Sturgeon County 4:34:27 6:31
71 16/17 M 747 Brian Hall Redwater 4:34:38 6:31
72 6/9 F 732 Dawneen Campbell Dawson Creek 4:35:12 6:32
73 1/1 M 795 Bill Osadchuk Edmonton 4:37:28 6:35
74 12/12 M 769 Justin Koch Medicine Hat 4:39:05 6:37
75 7/9 F 787 Julie-Ann Pike Edmonton 4:40:44 6:40
76 6/8 F 726 Candace Stecyk Edmonton 4:41:07 6:40
77 9/12 M 750 Bob Murray St. Albert 4:45:52 6:47
78 8/11 F 777 Holly Grahn Edmonton 4:47:07 6:49
79 5/5 F 778 Doris Crichton Edmonton 4:47:08 6:49
80 9/11 F 723 Keisha St. Arnaud Edmonton 4:49:23 6:52
81 10/12 M 758 Edward Reeves Wetaskiwin 4:49:34 6:52
82 8/9 F 756 Maritzabel Rivas Edmonton 4:49:35 6:52
83 7/8 F 798 Gen Segger St. Albert 4:50:33 6:54
84 15/15 M 775 Wylde Parnelle St. Albert 4:50:58 6:54
85 9/9 F 772 Del Marlow Edmonton 4:52:50 6:57
86 11/12 M 783 Morgan Davies Edmonton 4:58:17 7:05
87 12/12 M 738 Dick Richards Smoky Lake 5:02:23 7:10
88 8/8 F 804 Laura Weir St. Albert 5:12:15 7:24
89 10/11 F 752 Julie Barrie Sturgeon County 5:48:14 8:16
90 11/11 F 762 Maddy Riddle Sherwood Park 5:50:49 8:19
91 17/17 M 714 Roy Pigarowa Edmonton 6:04:14 8:38

 

Leading Edge RunWild Marathon Walk Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/1 F 800 Katrina Breau St. Albert 6:06:15 8:41

 

Priority Printing Half Marathon Run Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/34 M 2047 Robert Brunelle Edmonton 1:25:12 4:03
2 1/26 M 2000 James Acheson Edmonton 1:25:18 4:03
3 1/9 M 2025 Sperling Benjamin St. Albert 1:26:35 4:07
4 1/27 M 2355 Greg Sasaki Edmonton 1:27:36 4:10
5 2/27 M 2307 Terry Olsen St. Albert 1:29:23 4:15
6 2/26 M 2347 Rory Rogal St. Albert 1:30:15 4:17
7 1/28 M 2036 Peter Block Slave Lake 1:30:33 4:18
8 2/28 M 2231 Mietek Kundera Edmonton 1:31:15 4:20
9 3/26 M 2199 Jason Hudson St. Albert 1:31:22 4:20
10 4/26 M 2394 Joshua Sundwall Edmonton 1:32:32 4:24
11 2/34 M 2187 Shaun Hesse Regina 1:34:03 4:28
12 1/68 F 2173 Kristen Hansen Edmonton 1:35:05 4:31
13 2/9 M 2215 Wyatt Katernchuk St. Albert 1:35:49 4:33
14 3/28 M 2313 Don Paterson St. Albert 1:36:11 4:34
15 3/27 M 2326 Dean Price Cold Lake 1:36:13 4:34
16 3/34 M 2062 Daniel Chaisson St. Albert 1:36:46 4:36
17 4/34 M 2102 Uriele DiMaio St. Albert 1:37:05 4:37
18 5/26 M 2158 James Grant Edmonton 1:37:14 4:37
19 3/9 M 2127 Brett Evers St. Albert 1:37:19 4:37
20 1/64 F 2435 Catherine Walker Cold Lake 1:38:43 4:41
21 4/28 M 2332 Alvin Pyke Sherwood Park 1:39:06 4:42
22 1/78 F 2220 Jessica Khubyar-Ebert Edmonton 1:39:18 4:43
23 2/78 F 2006 Meaghen Allen Edmonton 1:39:27 4:43
24 2/64 F 2396 Sarah Swart Ardrossan 1:39:31 4:43
25 4/27 M 2273 Ron Maunder St. Albert 1:40:36 4:47
26 6/26 M 2383 James Soetaert Edmonton 1:41:17 4:48
27 5/27 M 2175 Richard Harris Edmonton 1:41:19 4:49
28 5/28 M 2139 Mark Fraser St. Albert 1:41:36 4:49
29 3/64 F 2240 Nathalie Langstaedtler Morinville 1:41:38 4:49
30 6/28 M 2024 Eduardo Beltranena Edmonton 1:41:43 4:50
31 5/34 M 2338 Justin Reynolds Edmonton 1:41:57 4:50
32 6/34 M 2268 Curtis Martin St. Albert 1:42:06 4:51
33 6/27 M 2174 Ken Harke St. Albert 1:42:16 4:51
34 7/34 M 2278 Jon McCully Sturgeon County 1:42:47 4:53
35 3/78 F 2130 Jennifer Ference Sherwood Park 1:43:10 4:54
36 1/6 M 2090 Doug deBruijn St. Albert 1:43:11 4:54
37 7/27 M 2243 Tony Laschuk Edmonton 1:43:13 4:54
38 8/34 M 2131 John Fernhout Camrose 1:43:25 4:55
39 9/34 M 2004 James Allen St. Albert 1:44:07 4:57
40 7/26 M 2117 Ryan Dunn Edmonton 1:44:10 4:57
41 2/68 F 2010 Justine Anderson Edmonton 1:44:20 4:57
42 10/34 M 2028 Chad Benson Edmonton 1:44:52 4:59
43 4/9 M 2337 Ben Rennie St. Albert 1:44:56 4:59
44 5/9 M 2283 Chandler McMurdo St. Albert 1:45:07 4:59
45 3/68 F 2404 Bertha Taylor Edmonton 1:45:07 4:59
46 11/34 M 2380 Wade Smith Edmonton 1:45:11 5:00
47 4/68 F 2377 Jen Smith Edmonton 1:45:12 5:00
48 4/78 F 2411 Cathy Thompson St. Albert 1:45:14 5:00
49 5/68 F 2299 Stephanie Nemcsok Edmonton 1:45:14 5:00
50 12/34 M 2351 Doug Sadler St. Albert 1:45:23 5:00
51 13/34 M 2226 Robert Kisteleki Edmonton 1:45:30 5:00
52 8/26 M 2023 Kevin Bell Edmonton 1:45:32 5:01
53 14/34 M 2197 Hardy Huang Edmonton 1:45:39 5:01
54 8/27 M 2301 Stephen Newlands Edmonton 1:45:40 5:01
55 9/27 M 2467 Tom Young Edmonton 1:45:49 5:01
56 6/68 F 2113 Michelle Dotto Sherwood Park 1:45:55 5:02
57 15/34 M 2436 Jordan Walker Cold Lake 1:46:00 5:02
58 6/9 M 2162 Macnaughton Gray St. Albert 1:46:10 5:02
59 9/26 M 2340 Grant Richardson Edmonton 1:46:23 5:03
60 4/64 F 2418 Cathy Traynor St. Albert 1:46:32 5:03
61 7/68 F 2168 Brandy Hage Osoyoos 1:46:39 5:04
62 5/64 F 2327 Cindy Primrose St. Albert 1:46:39 5:04
63 7/28 M 2294 Finn Mortensen Edmonton 1:46:56 5:05
64 16/34 M 2463 Mike Wordell Edmonton 1:46:56 5:05
65 10/26 M 2342 Marco Ricioppo St. Albert 1:46:59 5:05
66 8/28 M 2312 Gary Park Edmonton 1:47:11 5:05
67 8/68 F 2208 Leanne Johnson Edmonton 1:47:34 5:06
68 11/26 M 2157 Justin Granoski St. Albert 1:47:35 5:06
69 5/78 F 2183 Paula Heinen Sturgeon County 1:47:40 5:07
70 17/34 M 2045 Randall Brosnikoff Morinville 1:48:03 5:08
71 1/29 F 2274 Karen Mazurek St. Albert 1:48:28 5:09
72 6/78 F 2284 Shauna McNally Edmonton 1:49:01 5:10
73 7/78 F 2143 Celine Gannon St. Albert 1:49:21 5:11
74 18/34 M 2142 Barett Gamble Spruce Grove 1:49:26 5:12
75 9/68 F 2434 Kelsey Waisanen Edmonton 1:49:30 5:12
76 6/64 F 2230 Alex Kotyk Edmonton 1:49:41 5:12
77 10/27 M 2257 Tom Lumsden Edmonton 1:49:44 5:13
78 11/27 M 2475 Rong Zhao Edmonton 1:49:44 5:13
79 19/34 M 2207 Kris Johnson Edmonton 1:49:57 5:13
80 10/68 F 2056 Brandy Caron St. Albert 1:49:58 5:13
81 12/26 M 2219 Khurram Khan St. Albert 1:50:00 5:13
82 2/29 F 2354 Ann-Marie Sargent Red Deer 1:50:20 5:14
83 13/26 M 2105 Ashley Dobson St. Albert 1:50:27 5:15
84 8/78 F 2005 Jordan Allen Edmonton 1:50:49 5:16
85 9/28 M 2181 Murray Heap Sherwood Park 1:50:54 5:16
86 20/34 M 2318 David Pickering St. Albert 1:51:16 5:17
87 9/78 F 2155 Lindsey Graham Edmonton 1:51:23 5:17
88 7/9 M 2169 Austin Haining St. Albert 1:51:50 5:18
89 10/78 F 2400 Nicole Szewczyk Edmonton 1:51:51 5:19
90 11/68 F 2135 Calli Forbes Sherwood Park 1:51:53 5:19
91 14/26 M 2329 Payton Proskurniak Edmonton 1:52:13 5:20
92 15/26 M 2031 Shawn Bernard Edmonton 1:52:21 5:20
93 7/64 F 2108 Carolyn Donnelly St. Albert 1:52:24 5:20
94 11/78 F 2393 Jody Suggitt St. Albert 1:52:34 5:21
95 10/28 M 2134 Dean Fodor Wabamun 1:52:40 5:21
96 8/9 M 2164 Dylan Green St. Albert 1:52:58 5:22
97 21/34 M 2262 Greg Madziong St. Albert 1:53:03 5:22
98 12/68 F 2456 Nicole Williams Edmonton 1:53:16 5:23
99 3/29 F 2345 Karen Robertson St. Albert 1:53:30 5:23
100 12/78 F 2402 Linda Tamano St. Albert 1:53:39 5:24
101 11/28 M 2468 Joe Zacharuk Barrhead 1:53:40 5:24
102 4/29 F 2043 Jeannette Brooks Valleyview 1:54:00 5:25
103 12/27 M 2221 Jamie Kidd St. Albert 1:54:00 5:25
104 8/64 F 2447 Nicole Wenger St. Albert 1:54:05 5:25
105 9/64 F 2424 Roberta Vandentop Portland 1:54:12 5:25
106 13/68 F 2161 Glenda Gray Athabasca 1:54:24 5:26
107 10/64 F 734 Maxine Griffiths Sturgeon County 1:54:36 5:26
108 13/78 F 2160 Rhetta Grant St. Albert 1:54:45 5:27
109 11/64 F 2107 Laura Dodsworth Morinville 1:54:45 5:27
110 22/34 M 2077 Daniel Collis St. Albert 1:54:50 5:27
111 16/26 M 2150 Oliver Gommerud Edmonton 1:55:00 5:27
112 14/68 F 2248 Laurence Leclerc Edmonton 1:55:00 5:27
113 15/68 F 2280 Cornelia McFadden Edmonton 1:55:01 5:28
114 23/34 M 2457 Scott Williamson Ft. Saskatchewan 1:55:11 5:28
115 16/68 F 2152 Michelle Goulet Sherwood Park 1:55:48 5:30
116 13/27 M 2334 Bob Range St. Albert 1:55:53 5:30
117 24/34 M 2259 Derek Macauley Edmonton 1:56:28 5:32
118 14/27 M 2445 James Weir Edmonton 1:56:33 5:32
119 25/34 M 2455 Reid Wilkins Edmonton 1:56:33 5:32
120 14/78 F 2104 Aaron Dobson Battleford 1:56:37 5:32
121 12/64 F 2149 Loreen Gomes St. Albert 1:56:37 5:32
122 15/78 F 2083 Jennifer Coutee Cold Lake 1:56:40 5:32
123 12/28 M 2209 Don Johnston St. Albert 1:56:43 5:32
124 15/27 M 2279 Allan McDonald St. Albert 1:56:45 5:32
125 9/9 M 2140 Dillon Friesen St. Albert 1:56:50 5:33
126 16/27 M 2088 Ken Davey Edmonton 1:56:58 5:33
127 17/68 F 2288 Rebecca Milkovich Edmonton 1:57:18 5:34
128 16/78 F 2297 Misty Moulton Spring Lake 1:57:20 5:34
129 13/64 F 2422 Lisa Turnpenny Stony Plain 1:57:22 5:34
130 18/68 F 2335 Rebecca Redding St. Albert 1:57:32 5:35
131 14/64 F 2382 Peggy Snydmiller Camrose 1:57:57 5:36
132 19/68 F 2361 Anna Sedlakova Edmonton 1:58:05 5:36
133 20/68 F 2195 Megan Holton Edmonton 1:58:11 5:37
134 21/68 F 2293 Linn Moore Edmonton 1:58:28 5:37
135 15/64 F 2014 Rachel Atwood Sherwood Park 1:58:28 5:37
136 17/78 F 2060 Abigail Cayanga St. Albert 1:58:43 5:38
137 17/27 M 2325 Shane Presiznuik St. Albert 1:59:13 5:39
138 5/29 F 2094 Claire DeRepentigny St. Albert 1:59:22 5:40
139 26/34 M 2271 Tyson Mastel Edmonton 1:59:31 5:40
140 22/68 F 765 Carmen Ofner St. Albert 1:59:35 5:41
141 23/68 F 2002 Julie Alexander Dawson Creek 1:59:35 5:41
142 18/78 F 2225 Denise Kirkpatrick Edmonton 1:59:46 5:41
143 27/34 M 2222 Darin King St. Albert 2:00:04 5:42
144 19/78 F 2180 Penny Headon Edmonton 2:00:37 5:43
145 20/78 F 2398 Kirsten Sweet Edmonton 2:00:45 5:44
146 13/28 M 2360 Phil Schmidt St. Albert 2:00:46 5:44
147 24/68 F 2027 Melanie Benoit Slave Lake 2:00:47 5:44
148 21/78 F 2067 Misty Chase Sturgeon County 2:00:49 5:44
149 17/26 M 2205 Brent Jenkins Edmonton 2:00:53 5:44
150 25/68 F 2249 Lauren Lefaivre Edmonton 2:00:54 5:44
151 2/6 M 2052 Mujib Cadill St. Albert 2:00:55 5:44
152 16/64 F 2319 Fiona Pietersma Edmonton 2:00:58 5:44
153 3/6 M 2114 Tom Dresser Edmonton 2:01:13 5:45
154 28/34 M 2046 Cameron Brown Spruce Grove 2:01:31 5:46
155 17/64 F 2423 Vivian Van Schepdael St. Albert 2:01:32 5:46
156 26/68 F 2182 Amy Hegstrom Edmonton 2:01:36 5:46
157 27/68 F 2414 Chelsea Tkachuk St. Albert 2:01:36 5:46
158 18/64 F 2469 Lynn Zakreski St. Albert 2:01:45 5:47
159 4/6 M 2101 Fred Dicker Edmonton 2:01:53 5:47
160 28/68 F 2126 Beth Evely Leduc 2:01:55 5:47
161 29/68 F 2153 Natalie Goulet Edmonton 2:01:55 5:47
162 19/64 F 2021 Diane Begon Ft. Saskatchewan 2:02:02 5:47
163 14/28 M 2087 David Daubert Morinville 2:02:12 5:48
164 22/78 F 2116 Lindsay Dunn St. Albert 2:02:20 5:48
165 6/29 F 2007 Vivian Allen Sturgeon County 2:02:22 5:48
166 30/68 F 2201 Janet Hughes Edmonton 2:02:24 5:49
167 23/78 F 2392 Erin Strachan Spruce Grove 2:02:38 5:49
168 15/28 M 2439 Rod Wand Edmonton 2:02:56 5:50
169 24/78 F 2449 Cheri Werzun Spruce Grove 2:02:56 5:50
170 25/78 F 2232 Jackie Kurysh Spruce Grove 2:02:57 5:50
171 16/28 M 2191 Hal Hirtz Mission 2:03:11 5:51
172 26/78 F 2276 Angela McBrien Edmonton 2:03:13 5:51
173 31/68 F 2405 Kym Taylor St. Albert 2:03:41 5:52
174 17/28 M 2311 Randy Padlesky Bonnyville 2:04:02 5:53
175 20/64 F 2076 Charlotte Colliou St. Albert 2:04:11 5:54
176 7/29 F 2427 Lena Vivian St. Albert 2:04:13 5:54
177 32/68 F 2211 Kiran Kang St. Albert 2:04:14 5:54
178 27/78 F 2302 Erin Niawchuk Sherwood Park 2:04:15 5:54
179 21/64 F 2129 Corinne Fawcett St. Albert 2:04:17 5:54
180 8/29 F 2291 Alice Mohr St. Albert 2:04:23 5:54
181 18/28 M 2300 Bruce Neumann St. Albert 2:04:23 5:54
182 29/34 M 722 Casey MacDonald Edmonton 2:04:29 5:54
183 28/78 F 2218 Tanya Kendall St. Albert 2:04:31 5:55
184 19/28 M 2016 Michael Barry St. Albert 2:04:33 5:55
185 22/64 F 2048 Cheri Burant Edmonton 2:04:34 5:55
186 23/64 F 2322 Sandra Pollard Sherwood Park 2:04:35 5:55
187 33/68 F 2408 Tanis Tetreau Edmonton 2:04:37 5:55
188 9/29 F 2433 Sandra Wagner St. Albert 2:05:08 5:56
189 34/68 F 2432 Megan Wagner St. Albert 2:05:09 5:56
190 18/26 M 2092 Curtis Demery Edmonton 2:05:09 5:56
191 29/78 F 2091 Sandra DeGraff St. Albert 2:05:40 5:58
192 30/78 F 2041 Kristina Boyne Spruce Grove 2:05:40 5:58
193 19/26 M 2186 Matthew Hempstock St. Albert 2:05:43 5:58
194 31/78 F 2403 Victoria Tate Sherwood Park 2:05:55 5:59
195 24/64 F 2124 Elizabeth Ettinger Morinville 2:05:55 5:59
196 1/4 F 2122 Aksana Engel Ft. Saskatchewan 2:06:36 6:00
197 32/78 F 2229 Stephanie Koska Edmonton 2:06:50 6:01
198 35/68 F 2193 Mallory Hoekstra St. Albert 2:07:00 6:02
199 20/28 M 2133 Eric Firth St. Albert 2:07:01 6:02
200 18/27 M 2339 Shawn Reynolds Sherwood Park 2:07:40 6:03
201 25/64 F 2029 Colleen Berean St. Albert 2:07:49 6:04
202 33/78 F 2341 Lisa Richter Edmonton 2:07:55 6:04
203 36/68 F 2001 Katie Aldous Edson 2:08:23 6:06
204 34/78 F 2356 Shannon Sasseville Morinville 2:08:23 6:06
205 26/64 F 2306 Carol O’Kell St. Albert 2:08:28 6:06
206 27/64 F 2049 Tracey Burnett Camrose 2:08:28 6:06
207 35/78 F 2309 Amaya Ortigosa Edmonton 2:08:37 6:06
208 36/78 F 2282 Michele McIntosh Cold Lake 2:09:12 6:08
209 2/4 F 2214 Jessica Katernchuk St. Albert 2:09:19 6:08
210 37/68 F 2223 Jessica King Edmonton 2:09:58 6:10
211 10/29 F 2192 Sandy Hirtz Mission 2:10:13 6:11
212 37/78 F 2386 Amanda Spearing Edmonton 2:10:14 6:11
213 28/64 F 2128 Bev Famulak St. Albert 2:10:18 6:11
214 29/64 F 2039 Debbie Bond Edmonton 2:10:32 6:12
215 30/64 F 2265 Rosa Manna Edmonton 2:10:33 6:12
216 38/78 F 2120 Paty Dvorak St. Albert 2:10:35 6:12
217 38/68 F 2286 Mikaela Michailides Edmonton 2:10:39 6:12
218 3/4 F 2472 Miranda Zechel Edmonton 2:10:39 6:12
219 39/78 F 2256 Ursula Lowe Edmonton 2:10:46 6:12
220 19/27 M 2009 Ken Amesbury St. Albert 2:10:57 6:13
221 31/64 F 2119 Michelle Durston Ft. Saskatchewan 2:11:02 6:13
222 20/27 M 2372 James Sigurdson St. Albert 2:11:08 6:13
223 21/27 M 2412 David Thompson Edmonton 2:11:18 6:14
224 40/78 F 2015 Mandy Bailey Wetaskiwin 2:11:21 6:14
225 20/26 M 2070 Phil Chua Edmonton 2:11:24 6:14
226 41/78 F 2324 Stacy Powell Sherwood Park 2:11:27 6:14
227 30/34 M 2125 Dan Evans Barrhead 2:11:27 6:14
228 22/27 M 2473 Robert Zechel Edmonton 2:11:33 6:15
229 32/64 F 2213 Valerie Katerencchuk St. Albert 2:11:38 6:15
230 11/29 F 2253 Tracy Lindstrom St. Albert 2:11:39 6:15
231 31/34 M 2315 John Pavelich Edmonton 2:11:44 6:15
232 33/64 F 2452 Deanne Whittle St. Albert 2:11:53 6:15
233 12/29 F 2406 Leanne Telford St. Albert 2:11:57 6:16
234 39/68 F 2202 Danielle Hume St. Albert 2:12:05 6:16
235 42/78 F 2167 Leanne Hackett St. Albert 2:12:07 6:16
236 23/27 M 2189 Kye Hill Sherwood Park 2:12:11 6:16
237 40/68 F 2224 Krista King St. Albert 2:12:13 6:16
238 41/68 F 2066 Mari Chartier Edmonton 2:12:22 6:17
239 21/26 M 2035 Chris Blackmore St. Albert 2:12:23 6:17
240 34/64 F 2151 Melanie Gould St. Albert 2:12:33 6:17
241 43/78 F 2448 Lisa Werstiuk Edmonton 2:12:43 6:18
242 21/28 M 2331 Douglas Purdy St. Albert 2:13:01 6:19
243 44/78 F 2033 Kim Black Edmonton 2:13:08 6:19
244 42/68 F 2137 Jillian Franklin Edmonton 2:13:16 6:19
245 45/78 F 2097 Kelti Dezse Edmonton 2:13:17 6:19
246 22/28 M 2251 Erwin Lehnert St. Albert 2:13:20 6:20
247 23/28 M 2093 Laurie Denys Beaumont 2:13:22 6:20
248 46/78 F 2371 Danica Siewert Bawlf 2:13:27 6:20
249 13/29 F 2401 Suzanne Tam Wetaskiwin 2:13:32 6:20
250 43/68 F 2204 Tara Hunter Stony Plain 2:13:41 6:21
251 35/64 F 2163 Michele Gray St. Albert 2:14:09 6:22
252 47/78 F 2385 Colleen Sonnenberg Wetaskiwin 2:14:20 6:22
253 14/29 F 2366 Margaret Shaw St. Albert 2:14:22 6:23
254 36/64 F 2194 Mona Hoekstra St. Albert 2:14:22 6:23
255 48/78 F 2285 Lori Mellott Gibbons 2:14:34 6:23
256 37/64 F 2171 Lorel Hammerstad Edmonton 2:14:34 6:23
257 38/64 F 2059 Samantha Cassie Edmonton 2:14:36 6:23
258 15/29 F 2244 Arlene Laskey Edmonton 2:14:44 6:24
259 44/68 F 2228 Jessica Kmicik St. Albert 2:14:53 6:24
260 39/64 F 2374 Candace Slipchuk Bonnyville 2:14:56 6:24
261 40/64 F 2298 Sandra Mountain Edmonton 2:14:58 6:24
262 49/78 F 2146 Cathy Giesbrecht St. Albert 2:15:03 6:24
263 41/64 F 2384 Sherry Sokoluk Edmonton 2:15:29 6:26
264 16/29 F 2421 Lesley Turnbull St. Albert 2:15:34 6:26
265 1/6 F 2159 Linda Gilbert St. Albert 2:15:40 6:26
266 42/64 F 2267 Andrea Marko St. Albert 2:15:43 6:26
267 50/78 F 2264 Stephanie Malthouse Rocky Mountain House 2:15:59 6:27
268 17/29 F 2289 Christie Mjolsness Edmonton 2:16:06 6:28
269 51/78 F 2078 Nicole Collyer St. Albert 2:16:17 6:28
270 22/26 M 2206 Michael Jennings Edmonton 2:16:38 6:29
271 23/26 M 2348 Cam Rollins Edmonton 2:17:13 6:31
272 18/29 F 2362 Debbie Sehn Sturgeon County 2:17:18 6:31
273 32/34 M 2100 Mark Dickau Edmonton 2:17:19 6:31
274 2/6 F 2080 Connie Comeault Edmonton 2:17:36 6:32
275 52/78 F 2072 Lynne Clayton-Newton Morinville 2:17:39 6:32
276 3/6 F 2413 Iris Tigner St. Albert 2:18:20 6:34
277 24/26 M 2144 James Garton Athabasca 2:18:24 6:34
278 53/78 F 2138 Amy Fraser St. Albert 2:18:25 6:34
279 45/68 F 2145 Sheena Garton Athabasca 2:18:25 6:34
280 46/68 F 2466 Erin Yorke Edmonton 2:18:28 6:34
281 19/29 F 2042 Anne Bradley St. Albert 2:19:16 6:36
282 4/6 F 2212 Shiraz Kanji St. Albert 2:19:20 6:37
283 47/68 F 2454 Nicole Wiebe St. Albert 2:19:36 6:37
284 43/64 F 2438 Lisa Wan Edmonton 2:19:41 6:38
285 5/6 F 2410 Fran Thibert Edmonton 2:20:01 6:39
286 24/28 M 2450 Chris Westover Sturgeon County 2:20:04 6:39
287 44/64 F 2365 Jeannette Shaw Dawson Creek 2:20:23 6:40
288 20/29 F 2003 Ramona Alexander Dawson Creek 2:20:24 6:40
289 33/34 M 2275 Ryan McAlpine Edmonton 2:20:26 6:40
290 54/78 F 2184 Amanda Hemmerling Edmonton 2:20:30 6:40
291 55/78 F 2179 Sandra Hayward Athabasca 2:20:34 6:40
292 56/78 F 2037 Dana Blosser Carvel 2:20:46 6:41
293 5/6 M 2462 Bob Woodford St. Albert 2:20:53 6:41
294 45/64 F 2459 Corinne Wiseman Sherwood Park 2:21:05 6:42
295 48/68 F 2013 Stacy Armstrong Edmonton 2:21:07 6:42
296 57/78 F 2051 Leanne Burritt Athabasca 2:21:09 6:42
297 46/64 F 2364 Kathleen Seville Edmonton 2:21:39 6:43
298 25/28 M 2252 Ray Lenheiser Edmonton 2:22:39 6:46
299 58/78 F 2084 Michelle Coyne St. Albert 2:22:41 6:46
300 6/6 M 2099 Atma Dhihlon Edmonton 2:22:51 6:47
301 21/29 F 2020 Judy Beaumont St. Albert 2:22:59 6:47
302 22/29 F 2118 Lois Dupuis Athabasca 2:23:31 6:49
303 59/78 F 2323 Erin Poulsen Edmonton 2:23:42 6:49
304 60/78 F 2419 Jennifer Treece Edmonton 2:23:44 6:49
305 49/68 F 2178 Dominica Harrison St. Albert 2:23:50 6:49
306 61/78 F 2089 Saskia De Jager Edmonton 2:23:55 6:50
307 47/64 F 2103 Michelle Dobler Calgary 2:24:05 6:50
308 50/68 F 2166 Jennifer Guzzwell Spruce Grove 2:24:25 6:51
309 23/29 F 2437 Julie Wallace Stony Plain 2:24:25 6:51
310 51/68 F 2373 Kara Skagg Edmonton 2:24:56 6:53
311 48/64 F 2409 Jody Thibault St. Albert 2:25:10 6:53
312 52/68 F 2440 Jaelyn Warkentin Red Deer 2:25:30 6:54
313 62/78 F 2030 Stephanie Bergmann Boyle 2:25:38 6:55
314 49/64 F 2086 Anna-Marie Cuglietta St. Albert 2:26:28 6:57
315 63/78 F 2165 Stacy Greening Edmonton 2:27:12 6:59
316 6/6 F 2399 Carol Sydora Edmonton 2:28:22 7:02
317 50/64 F 2061 Darci Chaba Edmonton 2:29:04 7:04
318 51/64 F 1152 Lorlie Hamstra St. Albert 2:29:05 7:04
319 52/64 F 2050 Paula Burns St. Albert 2:29:17 7:05
320 53/68 F 2428 Amelia Vogan St. Albert 2:29:22 7:05
321 26/28 M 2210 Robert Jones Dawson Creek 2:30:02 7:07
322 53/64 F 2263 Julie Maisonneuve St. Albert 2:30:25 7:08
323 64/78 F 2063 Corinne Chan Morinville 2:30:26 7:08
324 54/68 F 2316 Tannis Pearson St. Albert 2:30:53 7:10
325 55/68 F 2017 Susan Bartucci St. Albert 2:30:53 7:10
326 65/78 F 2395 Nancy Suranyi St. Albert 2:32:27 7:14
327 66/78 F 2073 Heidi Clement St. Albert 2:32:43 7:15
328 54/64 F 2270 Lisa Mast Edmonton 2:33:06 7:16
329 56/68 F 2425 Amanda van Huenen Athabasca 2:33:27 7:17
330 67/78 F 2389 Tabitha Stewart Colinton 2:33:28 7:17
331 57/68 F 2430 Jill Vrolson Ft. Saskatchewan 2:33:39 7:17
332 58/68 F 2443 Michelle Webb Calgary 2:33:44 7:18
333 68/78 F 2442 Kristy Wayne Spruce Grove 2:34:34 7:20
334 34/34 M 2123 Steve Eriksen Spruce Grove 2:34:34 7:20
335 24/29 F 2388 Laurel Sproule Edmonton 2:34:59 7:21
336 27/28 M 2387 Fred Sproule Edmonton 2:35:00 7:21
337 69/78 F 2444 Laura Weber Stony Plain 2:35:20 7:22
338 24/27 M 2177 Brad Harrison Edmonton 2:35:27 7:23
339 70/78 F 2370 Erin Sichkaryk Edmonton 2:35:38 7:23
340 59/68 F 2250 Lisa Legaspi Edmonton 2:35:38 7:23
341 60/68 F 2115 Candice Dunn St. Albert 2:36:04 7:24
342 71/78 F 2172 Crysta Hammond Edmonton 2:36:38 7:26
343 72/78 F 2188 Jody Hessell Morinville 2:36:43 7:26
344 55/64 F 2121 Sandy-Lynn Dykstra Edmonton 2:38:11 7:30
345 25/29 F 2369 Wendy Shennan Sturgeon County 2:38:22 7:31
346 56/64 F 2461 Lori Wolfe Edmonton 2:38:23 7:31
347 61/68 F 2255 Brett Little-Lichcwski Wabamun 2:39:05 7:33
348 73/78 F 2011 Carolyn Andrychuk Edmonton 2:39:06 7:33
349 25/26 M 2417 William Tran Edmonton 2:41:14 7:39
350 62/68 F 2057 Jaclyn Cashin Edmonton 2:42:00 7:41
351 26/26 M 2058 Terry Cashin Edmonton 2:42:00 7:41
352 57/64 F 2136 Tracey Forde St. Albert 2:44:38 7:49
353 58/64 F 2055 Theresa Carey Gibbons 2:45:16 7:50
354 59/64 F 2075 Patty Coey Morinville 2:45:17 7:50
355 63/68 F 2330 Christine Purdy Edmonton 2:46:51 7:55
356 26/29 F 2453 Linda Wiebe St. Albert 2:47:00 7:55
357 64/68 F 2109 Aly Donovan Calgary 2:47:18 7:56
358 27/29 F 2111 Lori Donovan Sylvan Lake 2:47:19 7:56
359 65/68 F 2352 Whitney Sansalone Calgary 2:47:21 7:56
360 66/68 F 2110 Jodi Donovan Calgary 2:47:23 7:56
361 67/68 F 2227 Rachael Klemke St. Albert 2:48:15 7:59
362 68/68 F 2317 Sarah Phalempin Edmonton 2:49:11 8:02
363 28/29 F 2233 Christel Laboucane St. Albert 2:49:22 8:02
364 4/4 F 2234 Laila Laboucane St. Albert 2:49:23 8:02
365 28/28 M 2235 Walter Laboucane St. Albert 2:49:27 8:02
366 74/78 F 2343 Rawya Rifaat Spruce Grove 2:50:38 8:06
367 75/78 F 2065 Rebecca Chaput Carvel 2:51:25 8:08
368 25/27 M 2304 David Nietschmann St. Albert 2:52:17 8:10
369 60/64 F 2281 Susan McGann St. Albert 2:52:17 8:10
370 61/64 F 2446 Tina Wenckowski Edmonton 2:53:21 8:13
371 29/29 F 2308 Colleen Olson St. Albert 2:53:22 8:13
372 62/64 F 2269 Jan Martin St. Albert 2:54:57 8:18
373 76/78 F 2040 Jen Bowzeylo Stony Plain 2:56:55 8:24
374 77/78 F 2353 Nestley Santiago St. Albert 2:57:21 8:25
375 26/27 M 2349 David Ross St. Albert 3:10:02 9:01
376 78/78 F 802 Jenny Cheung Edmonton 3:37:23 10:19
377 63/64 F 801 Cindy Luniw-Adsit St. Albert 3:47:09 10:46
378 64/64 F 2246 Linda Lavoie-Markwart Spruce Grove 4:06:25 11:41
379 27/27 M 2238 Paul Lane Edmonton 4:16:51 12:11

 

Priority Printing Half Marathon Walk Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/10 F 2074 Louise Cloutier Westlock 1:40:34 4:46
2 1/9 F 2022 Laurena Beirnes St. Albert 2:08:40 6:06
3 1/2 M 2079 Sean Collyer St. Albert 2:18:12 6:33
4 2/2 M 2451 Rob Wheatley St. Albert 2:35:49 7:24
5 1/5 F 2148 Ted Giraldeau St. Albert 2:38:18 7:31
6 1/4 F 2245 Tammy Latham Edmonton 2:41:39 7:40
7 2/10 F 2112 Eileen Doskoch Edmonton 2:48:31 8:00
8 3/10 F 2237 Laure LaBuick St. Albert 2:50:00 8:04
9 1/2 F 2236 Ashley LaBuick St. Albert 2:50:00 8:04
10 4/10 F 2032 Elaine Betchinski Edmonton 2:56:35 8:23
11 5/10 F 2200 Ellen Hughes Edmonton 2:57:07 8:24
12 1/1 M 2292 Greg Mohr St. Albert 2:58:28 8:28
13 2/9 F 2379 Shirley Smith St. Albert 3:02:57 8:41
14 3/9 F 2333 Helen Rae Edmonton 3:03:06 8:41
15 4/9 F 2081 Diann Connelly Edmonton 3:03:24 8:42
16 5/9 F 2196 Laura Hryciuk St. Albert 3:04:53 8:46
17 6/9 F 2156 Heidi Grainger St. Albert 3:04:55 8:46
18 2/4 F 2216 Anna Keane Legal 3:09:33 8:59
19 2/5 F 2147 Darrell Giraldeau St. Albert 3:09:36 9:00
20 6/10 F 2346 Bethany Rodgers Edmonton 3:09:43 9:00
21 3/4 F 2305 Carrie Nystrom St. Albert 3:09:43 9:00
22 7/10 F 2359 Marie Schmidt St. Albert 3:11:21 9:05
23 8/10 F 2476 Janice Zimmer Edmonton 3:12:05 9:07
24 2/2 F 2295 Kirsten Mortensen Edmonton 3:14:49 9:14
25 3/5 F 2170 Ella Hall Edmonton 3:16:26 9:19
26 9/10 F 2190 Val Hill Okotoks 3:17:48 9:23
27 10/10 F 2296 Susan Mortensen Edmonton 3:19:16 9:27
28 4/5 F 2098 Karen D’Heer St. Albert 3:19:18 9:27
29 7/9 F 2465 Diane Wozniak St. Albert 3:20:39 9:31
30 8/9 F 2415 Dorothy Tobin Edmonton 3:20:54 9:32
31 5/5 F 2242 Chris Larsen St. Albert 3:22:52 9:37
32 4/4 F 2141 Jocelyn Galye Edmonton 3:28:01 9:52
33 9/9 F 2470 Elaine Zarski Yellowhead County 4:10:32 11:53

 

Rapid Cash 10K Run Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/36 M 1389 Nicolas Wang Calgary 37:51 3:48
2 1/21 M 1234 Brady Masik Grande Prairie 39:06 3:55
3 2/21 M 1147 Corey Halabi Edmonton 39:46 3:59
4 1/23 M 1438 Daryl Zelinski Edmonton 41:00 4:06
5 3/21 M 1195 Andrew Kohlenberg St. Albert 41:50 4:11
6 1/87 F 1349 Natalia Szynkarczuk Edmonton 41:58 4:12
7 1/18 F 1418 Adeline Maunder Edmonton 42:20 4:14
8 2/23 M 1224 John Luth St. Albert 43:02 4:19
9 3/23 M 1128 Ed Friesen Hinton 44:05 4:25
10 2/87 F 1113 Daniel Ehmler St. Albert 44:43 4:29
11 4/21 M 1178 Travis Jones Edmonton 45:37 4:34
12 4/23 M 1237 Neil McLeod Edmonton 45:47 4:35
13 5/21 M 1043 Terry Boyce Edmonton 45:53 4:36
14 2/36 M 1009 Shawn Andersen St. Albert 46:19 4:38
15 5/23 M 1192 Kevin Kit Stony Plain 46:30 4:39
16 6/23 M 1032 Mike Dutcher Edmonton 46:33 4:40
17 3/36 M 1429 Lorne Koscienluk Edmonton 46:33 4:40
18 7/23 M 1221 Ken Lovsin Stony Plain 46:44 4:41
19 6/21 M 1144 Joel Grice St. Albert 47:14 4:44
20 1/94 F 1382 Rachelle Viray St. Albert 47:26 4:45
21 8/23 M 1176 Jeff Johnson St. Albert 47:27 4:45
22 1/49 F 1394 Doris Welsby St. Albert 47:30 4:45
23 2/94 F 1406 Alex Young Edmonton 47:49 4:47
24 4/36 M 1189 Wayne Kimmel Sherwood Park 47:49 4:47
25 1/16 M 1058 Peter Buisman St. Albert 47:54 4:48
26 3/87 F 1392 Kate Watt Edmonton 48:02 4:49
27 4/87 F 1066 Jennifer Carroll Edmonton 48:23 4:51
28 5/87 F 1107 Jenna Dykes St. Albert 48:29 4:51
29 5/36 M 1014 Richard Arnold Edmonton 48:30 4:51
30 7/21 M 1035 Derek Bevans Edmonton 48:43 4:53
31 6/36 M 1239 Travis McMartin St. Albert 49:10 4:55
32 2/18 F 1095 Fallon Dickie St. Albert 49:11 4:56
33 7/36 M 1266 Wes Nail Airdrie 49:12 4:56
34 8/21 M 1018 Brett Bacque St.Paul 49:13 4:56
35 8/36 M 1383 Dan Visser Athabasca 49:24 4:57
36 9/36 M 1276 John Olson Edmonton 49:44 4:59
37 10/36 M 1123 Terran Fisher Spruce Grove 49:49 4:59
38 6/87 F 1291 Oriana Pysyk St. Albert 50:13 5:02
39 11/36 M 1073 Greg Chilibeck Edmonton 50:17 5:02
40 3/94 F 1301 Lindsay Reynolds Edmonton 50:21 5:03
41 1/17 F 1016 Jane Ashton Sherwood Park 50:22 5:03
42 9/21 M 1277 Lukian Opyr Edmonton 50:24 5:03
43 7/87 F 1271 Tara Nolan Edmonton 50:24 5:03
44 12/36 M 1412 Paul Anderson Edmonton 50:31 5:04
45 8/87 F 1236 Erin McCarty Edmonton 50:33 5:04
46 9/87 F 1108 Lori Eamon St.Paul 50:34 5:04
47 10/21 M 1212 Morgan Leithoff St. Albert 50:35 5:04
48 13/36 M 1252 Aaron Miller Edmonton 50:44 5:05
49 2/16 M 1076 Lorenzo Clonfero Edmonton 50:51 5:06
50 4/94 F 1138 Rebecca Goodenough Edmonton 50:55 5:06
51 10/87 F 1366 Keihli Thomsen Wetaskiwin 50:56 5:06
52 11/87 F 1422 Jillian Smith-Windsor Prince Albert 51:08 5:07
53 12/87 F 1216 Dayna Leskiw Edmonton 51:13 5:08
54 14/36 M 1272 Byron Ofner St. Albert 51:14 5:08
55 15/36 M 1368 Eric Thor St. Albert 51:21 5:09
56 16/36 M 1298 Braidon Reid Edmonton 51:23 5:09
57 3/18 F 1327 Kelly Scott Edmonton 51:28 5:09
58 9/23 M 1328 Kevin Scott Edmonton 51:32 5:10
59 11/21 M 1207 Travis Le Edmonton 51:38 5:10
60 17/36 M 1041 Rej Boutin St. Albert 51:38 5:10
61 1/2 F 1087 Blanche Currie St. Albert 51:48 5:11
62 18/36 M 1183 Trevor Kavanagh Edmonton 51:58 5:12
63 5/94 F 1050 Jennifer Brinkworth Calgary 51:59 5:12
64 19/36 M 1165 Chris Hubbard Coalhurst 52:15 5:14
65 13/87 F 1364 Claire Thomas Calgary 52:16 5:14
66 1/4 M 1177 Thomas Johnson St. Albert 52:17 5:14
67 2/17 F 1282 Elizabeth Paton Edmonton 52:27 5:15
68 14/87 F 1361 Julie Thibeault Edmonton 52:31 5:16
69 15/87 F 1142 Kristin Graves Edmonton 52:32 5:16
70 16/87 F 1008 Jessica Andersen St. Albert 52:42 5:17
71 6/94 F 1415 Tina Lulic Edmonton 52:43 5:17
72 20/36 M 1265 Daryl Murray St. Albert 52:59 5:18
73 7/94 F 1218 Kerri-Anne Long Edmonton 53:01 5:19
74 2/49 F 1173 Susan Jaksich Edmonton 53:13 5:20
75 17/87 F 1033 Kelly Berg Edmonton 53:23 5:21
76 18/87 F 1002 Hailey Allan St. Albert 53:24 5:21
77 10/23 M 1026 Terry Beckman St. Albert 53:38 5:22
78 19/87 F 1094 Jessica Dick Edmonton 53:59 5:24
79 4/18 F 1222 Isabelle Lumsden Edmonton 54:09 5:25
80 21/36 M 1075 Chris Clement St. Albert 54:15 5:26
81 3/49 F 1220 Gloria Lovsin St. Albert 54:16 5:26
82 4/49 F 1179 Shannon Kaffl Edmonton 54:28 5:27
83 5/18 F 1219 Eva Lovsin Stony Plain 54:31 5:28
84 6/18 F 1181 Alyson Katernchuk St. Albert 54:32 5:28
85 5/49 F 1273 Darcy Olsen St. Albert 54:33 5:28
86 11/23 M 1414 Tom Wasylenko Edmonton 54:36 5:28
87 20/87 F 1104 Tracey Dryden Edmonton 54:39 5:28
88 22/36 M 1150 Mahmoud Hamed Calgary 54:39 5:28
89 6/49 F 1205 Jacque Laschuk Edmonton 54:47 5:29
90 12/21 M 1295 Geoff Rainey St. Albert 54:49 5:29
91 21/87 F 1245 Erin Melnyk St. Albert 54:50 5:29
92 8/94 F 1333 Gelaine Shmyr St. Albert 55:06 5:31
93 13/21 M 1053 Greg Brooks Calgary 55:11 5:32
94 9/94 F 1062 Laurie Caines Edmonton 55:31 5:34
95 10/94 F 1437 Erin Paziuk Edmonton 55:41 5:35
96 11/94 F 1274 Heather Olsen Edmonton 55:43 5:35
97 3/17 F 2106 Miriam Dobson Edmonton 55:53 5:36
98 12/94 F 1092 Suzanne Degner St. Albert 55:55 5:36
99 12/23 M 1307 Lechart Ron Leduc 56:12 5:38
100 13/94 F 1407 Jennifer Yue Edmonton 56:16 5:38
101 7/49 F 1126 Cindy Fraser St. Albert 56:18 5:38
102 8/49 F 1039 Valerie Borle St. Albert 56:22 5:39
103 7/18 F 1352 Kelsey Tamura St. Albert 56:38 5:40
104 14/94 F 1223 Jana Lumsden Edmonton 56:43 5:41
105 22/87 F 1416 Natalya Lynch Edmonton 56:53 5:42
106 8/18 F 1381 Amy Versluys Edmonton 57:00 5:42
107 15/94 F 1057 Diana Bryant St. Albert 57:01 5:43
108 16/94 F 1393 Dawn Webb St. Albert 57:09 5:43
109 17/94 F 1040 Danielle Boucher St. Albert 57:10 5:43
110 23/36 M 1151 Matt Brinkworth Edmonton 57:11 5:44
111 9/49 F 1010 Cathy Anderson St. Albert 57:18 5:44
112 14/21 M 1299 Tim Reilly Edmonton 57:22 5:45
113 24/36 M 1090 Dean De Benedetto Edmonton 57:25 5:45
114 18/94 F 1329 Wanda Semple St. Albert 57:26 5:45
115 10/49 F 1129 Ingrid Friesen Hinton 57:26 5:45
116 13/23 M 1423 Craig Pilgrim Edmonton 57:30 5:45
117 11/49 F 1419 Kelly Hill Edmonton 57:34 5:46
118 4/17 F 1052 Diane Brochu St. Albert 57:34 5:46
119 12/49 F 1441 Christa Eaton Edmonton 57:35 5:46
120 14/23 M 1440 Bill Eaton Edmonton 57:35 5:46
121 23/87 F 1202 Chantal Lalonde St. Albert 57:38 5:46
122 24/87 F 1411 Rebecca Anderson Edmonton 57:44 5:47
123 9/18 F 1351 Devan Tamura St. Albert 57:49 5:47
124 25/87 F 1353 Zoe Tamura St. Albert 57:53 5:48
125 26/87 F 1275 Adele Olson Edmonton 57:55 5:48
126 25/36 M 1278 Alan O’Toole Sherwood Park 58:08 5:49
127 27/87 F 1214 Nikki Lepine Edmonton 58:12 5:50
128 28/87 F 1065 Jocelyn Carriere Edmonton 58:13 5:50
129 19/94 F 1331 Leanne Seymour Cardiff 58:21 5:51
130 29/87 F 1015 Vanessa Arp St. Albert 58:22 5:51
131 30/87 F 1111 Elaine Edmondson Edmonton 58:22 5:51
132 20/94 F 1088 Michelle Curtis St. Albert 58:23 5:51
133 13/49 F 1286 Rhonda Philp Edmonton 58:28 5:51
134 3/16 M 1006 Ronald Allen Sturgeon County 58:34 5:52
135 14/49 F 1172 Lori Jacobs Edmonton 58:36 5:52
136 21/94 F 1410 Keri Zwicker Edmonton 58:38 5:52
137 15/49 F 1320 Heidi Schaepsmeier Wetaskiwin 58:39 5:52
138 15/23 M 1166 Dallas Humble Wetaskiwin 58:40 5:52
139 22/94 F 1401 Carla Williams St. Albert 58:42 5:53
140 23/94 F 1060 Alaina Burgoyne St. Albert 58:45 5:53
141 26/36 M 1061 Mike Burgoyne St. Albert 58:46 5:53
142 5/17 F 1254 Myra Mitchell St. Albert 58:56 5:54
143 6/17 F 1217 Elaine Loewen Athabasca 58:57 5:54
144 27/36 M 1421 Steve Sweeney Edmonton 59:12 5:56
145 16/49 F 1232 Sandra Makaryshyn Edmonton 59:14 5:56
146 24/94 F 1289 Crystal Purdy Edmonton 59:18 5:56
147 7/17 F 1427 Mary Michailides Edmonton 59:19 5:56
148 31/87 F 1017 Katie Bachiu Edmonton 59:24 5:57
149 28/36 M 1074 Rod Clarke Edmonton 59:25 5:57
150 25/94 F 1313 Janelle Ryerse St. Albert 59:25 5:57
151 16/23 M 1309 Blair Roy St. Albert 59:28 5:57
152 4/16 M 1099 Dan Donnelly St. Albert 59:34 5:58
153 1/3 M 1225 Brian Luther St. Albert 59:37 5:58
154 15/21 M 1167 Sean Hunden Edmonton 59:44 5:59
155 29/36 M 1069 Mike Castillo Edmonton 59:47 5:59
156 26/94 F 1208 Christianne Le Bouthillier Morinville 59:47 5:59
157 27/94 F 1430 Dori Koscienluk Edmonton 59:49 5:59
158 28/94 F 1159 Debbie Hettle St. Albert 1:00:06 6:01
159 29/94 F 1417 Angela Kemp Edmonton 1:00:07 6:01
160 30/94 F 1287 Leanne Pirnak Edmonton 1:00:16 6:02
161 8/17 F 1336 Sherry Skitsko St. Albert 1:00:17 6:02
162 17/49 F 1115 Denise England Sturgeon County 1:00:17 6:02
163 18/49 F 1125 Jocelyn Fortier St. Albert 1:00:24 6:03
164 32/87 F 1228 Jessica Mack St. Albert 1:00:25 6:03
165 31/94 F 1370 Laura Tolsma Morinville 1:00:25 6:03
166 9/17 F 1310 Valerie Roy St. Albert 1:00:35 6:04
167 33/87 F 1373 Claire Trottier St. Albert 1:00:37 6:04
168 32/94 F 1171 Jodie Jackson Morinville 1:00:39 6:04
169 10/17 F 1230 Patty MacWilliams St. Albert 1:00:40 6:04
170 11/17 F 1350 Bonnie Tamura St. Albert 1:00:41 6:05
171 33/94 F 1268 Erin Neilsen Leduc 1:00:43 6:05
172 34/87 F 1290 Vanessa Pursey St. Albert 1:00:57 6:06
173 30/36 M 1229 Colin Maclean Sherwood Park 1:00:57 6:06
174 19/49 F 1288 Melody Purcell St. Albert 1:01:03 6:07
175 34/94 F 1235 Elza McCartney St. Albert 1:01:21 6:09
176 35/87 F 1326 Amanda Scott St. Albert 1:01:24 6:09
177 20/49 F 1369 Linda Tirs St. Albert 1:01:28 6:09
178 36/87 F 1375 Kenna Trudel St. Albert 1:01:53 6:12
179 31/36 M 1186 Robert Kelly St. Albert 1:01:54 6:12
180 17/23 M 1428 Dean Michailides Edmonton 1:01:58 6:12
181 37/87 F 1258 Chelsea Morin Fort Saskatchewan 1:02:01 6:13
182 35/94 F 2064 Robin Chapelsky Edmonton 1:02:03 6:13
183 5/16 M 1042 Bruce Bowie Edmonton 1:02:04 6:13
184 36/94 F 1330 Michelle Sestito Sturgeon County 1:02:11 6:14
185 37/94 F 1137 Loreana Glamuzina Sturgeon County 1:02:11 6:14
186 18/23 M 1360 Trevor Thera St. Albert 1:02:20 6:14
187 38/94 F 1034 Kelli Berglund St. Albert 1:02:20 6:14
188 39/94 F 1346 Roxanne Sweeney Edmonton 1:02:34 6:16
189 6/16 M 1109 Bruce Edgar Morinville 1:02:34 6:16
190 40/94 F 1267 Victoria Neary St. Albert 1:02:37 6:16
191 41/94 F 1044 Kirsten Braden St. Albert 1:02:37 6:16
192 42/94 F 1112 Monica Edmondson Edmonton 1:02:40 6:16
193 38/87 F 1089 Georgia Davies Edmonton 1:02:40 6:16
194 2/4 M 1285 Conner Petrie St. Albert 1:02:46 6:17
195 43/94 F 1338 Charity Sokolan Onoway 1:02:46 6:17
196 44/94 F 1247 Margaret Mendes-Hill St. Albert 1:02:47 6:17
197 39/87 F 1403 Samantha Williams St. Albert 1:02:48 6:17
198 45/94 F 1163 Christina Horne Edmonton 1:02:50 6:17
199 32/36 M 1344 Shane Stewart Edmonton 1:02:51 6:18
200 46/94 F 1345 Lindsay Stratton Edmonton 1:02:52 6:18
201 47/94 F 1246 Luanne Menard Ft. McMurray 1:02:56 6:18
202 48/94 F 1106 Chantal DubÈ-Menard Ft. McMurray 1:02:56 6:18
203 49/94 F 1251 Jennifer Messenger St. Albert 1:03:02 6:19
204 50/94 F 1343 Samantha Stelmaschuk Gibbons 1:03:06 6:19
205 7/16 M 1311 Ken Rudko Sturgeon County 1:03:11 6:20
206 21/49 F 1188 Sophie Kidd St. Albert 1:03:14 6:20
207 51/94 F 1380 Aimee Vermette Edmonton 1:03:22 6:21
208 52/94 F 1148 Elysar Halabi Edmonton 1:03:23 6:21
209 33/36 M 1439 Joe Dvorak Edmonton 1:03:24 6:21
210 8/16 M 1145 Michael Griffiths Sturgeon County 1:03:24 6:21
211 16/21 M 1306 Brandon Rogers Lethbridge 1:03:25 6:21
212 40/87 F 1093 Melissa Delves Edmonton 1:03:31 6:22
213 41/87 F 1294 Cynthia Radomsky Calmar 1:03:32 6:22
214 42/87 F 1259 Krista Morland Athabasca 1:03:35 6:22
215 53/94 F 1257 Natalie Monette St. Albert 1:03:56 6:24
216 43/87 F 1293 Kelsey Rabin Athabasca 1:03:56 6:24
217 54/94 F 1084 Kiersten Crane St. Albert 1:04:13 6:26
218 44/87 F 1397 Rachelle Westover Edmonton 1:04:20 6:26
219 22/49 F 1209 Shelley Leduc Cold Lake 1:04:23 6:27
220 23/49 F 1011 Katherine Anderson Edmonton 1:04:23 6:27
221 19/23 M 1262 Darryl Morstad Regina 1:04:26 6:27
222 24/49 F 1168 Maureen Hutchison St. Albert 1:04:55 6:30
223 9/16 M 1103 Tim Downey St. Albert 1:04:55 6:30
224 25/49 F 1048 Chantelle Brimmage St. Albert 1:05:04 6:31
225 45/87 F 1005 Mackenzie Allen Calgary 1:05:04 6:31
226 2/3 M 1135 Joe Gheran Leduc 1:05:05 6:31
227 46/87 F 1004 Britney Allen Sturgeon County 1:05:05 6:31
228 47/87 F 1021 Heather Barbey Edmonton 1:05:06 6:31
229 48/87 F 1213 Valerie Leithoff Lethbridge 1:05:06 6:31
230 26/49 F 1080 Karen Cooke Edmonton 1:05:10 6:31
231 55/94 F 1020 Nicole Baich Edmonton 1:05:29 6:33
232 49/87 F 1156 Danielle Hennessey Edmonton 1:05:29 6:33
233 50/87 F 1211 Megan Leithoff Edmonton 1:05:36 6:34
234 56/94 F 1314 Lisa Sadownik Edmonton 1:05:44 6:35
235 57/94 F 1264 Carrie Murray St. Albert 1:05:44 6:35
236 58/94 F 1387 Larissa Wall Edmonton 1:05:48 6:35
237 59/94 F 1036 Shannon Bizon St. Albert 1:05:56 6:36
238 51/87 F 1000 Terri Achtemichuk Sherwood Park 1:06:06 6:37
239 60/94 F 1281 Kelly Palframan St. Albert 1:06:08 6:37
240 61/94 F 1337 Devonne Skuba St. Albert 1:06:08 6:37
241 62/94 F 1170 Trudy Iwanyshyn St. Albert 1:06:08 6:37
242 52/87 F 1029 Aline Belanger Edmonton 1:06:08 6:37
243 20/23 M 1395 Mark Wesley Edmonton 1:06:13 6:38
244 63/94 F 1045 Trisha Brady St. Albert 1:06:23 6:39
245 64/94 F 1391 Jill Watson Edmonton 1:06:24 6:39
246 65/94 F 1133 Pamela Germain St. Albert 1:06:24 6:39
247 21/23 M 1303 Grant Ribey St. Albert 1:06:27 6:39
248 66/94 F 1302 Angela Ribey St. Albert 1:06:27 6:39
249 34/36 M 1037 Craig Blackburn Sherwood Park 1:06:29 6:39
250 53/87 F 1340 Holly Sponagle Leduc 1:06:30 6:39
251 10/18 F 1396 Chayne Westover Sturgeon County 1:06:48 6:41
252 11/18 F 1433 Mackenzie Vandentop Edmonton 1:06:48 6:41
253 68/94 F 1317 Cheryll Sandoval Edmonton 1:06:53 6:42
254 54/87 F 1046 Jackie Brand Edmonton 1:07:09 6:43
255 17/21 M 1182 Kelvin Katzenback Spruce Grove 1:07:10 6:43
256 27/49 F 1072 Jeannie Charrois Legal 1:07:11 6:44
257 55/87 F 1279 Aimee Ouimet Edmonton 1:07:17 6:44
258 69/94 F 1083 Sandy Cowley Legal 1:07:24 6:45
259 70/94 F 1356 Sheena Taylor St. Albert 1:07:27 6:45
260 56/87 F 1256 Danica Molson Edmonton 1:07:36 6:46
261 18/21 M 1161 Timothy Hitcherick Sturgeon County 1:07:40 6:46
262 12/17 F 1398 Kim Wheaton Edmonton 1:07:58 6:48
263 71/94 F 1019 Jennifer Baggot Edmonton 1:08:00 6:48
264 72/94 F 1063 Ashley Campbell Fort St. John 1:08:22 6:51
265 28/49 F 1332 Lila Sheppard Morinville 1:08:23 6:51
266 73/94 F 1051 Ketreana Hamm Edmonton 1:08:36 6:52
267 29/49 F 1413 Christina McLeod Edmonton 1:08:37 6:52
268 30/49 F 1315 Kerry Samletzki St. Albert 1:08:53 6:54
269 74/94 F 1255 Yvana Moldenhauer Edmonton 1:08:58 6:54
270 57/87 F 1204 Jamie Lamon St. Albert 1:09:04 6:55
271 22/23 M 1354 Ray Tate Edmonton 1:09:30 6:57
272 75/94 F 1263 Stephanie Murphy Ft. Saskatchewan 1:09:35 6:58
273 58/87 F 1064 Cynthia Carr Onoway 1:09:37 6:58
274 31/49 F 1079 Gail Collier St. Albert 1:09:43 6:59
275 59/87 F 1180 Kimberly Kammerer St. Albert 1:09:50 6:59
276 32/49 F 1348 Mari-Anne Syskakis Edmonton 1:09:51 7:00
277 33/49 F 1300 Connie Reineke Edmonton 1:09:56 7:00
278 34/49 F 1071 Lynn Chapman Edmonton 1:09:56 7:00
279 3/3 M 1321 Ted Schenk Leduc 1:09:57 7:00
280 19/21 M 1196 Nicholas Korn Leduc 1:09:58 7:00
281 10/16 M 1347 Jim Syskakis Edmonton 1:09:59 7:00
282 60/87 F 1426 Alethea Michailides Edmonton 1:10:01 7:01
283 35/49 F 1261 Crystal Morrow Edmonton 1:10:04 7:01
284 61/87 F 1227 Jenn MacDonald Crofton 1:10:39 7:04
285 36/49 F 1001 Pamela Albert St. Albert 1:10:39 7:04
286 37/49 F 1442 Nicole Blackburn Calgary 1:10:43 7:05
287 76/94 F 1190 Farrah Kit Stony Plain 1:10:44 7:05
288 23/23 M 1124 Shawne Flaherty Edmonton 1:10:54 7:06
289 38/49 F 1238 Nona McMartin St. Albert 1:11:19 7:08
290 62/87 F 1164 Amanda Horning Fort Mcmurray 1:11:21 7:09
291 63/87 F 1122 Sithara Fernando Fort Mcmurray 1:11:22 7:09
292 64/87 F 1198 Kate Kozakiewicz Edmonton 1:11:24 7:09
293 65/87 F 1027 Ashley Beerling Fort St. John 1:11:25 7:09
294 2/2 F 1127 Jan Fraser-Cearns St. Albert 1:11:37 7:10
295 39/49 F 1047 Jamy Brent St. Albert 1:11:45 7:11
296 40/49 F 1007 Ruby Allenby Sherwood Park 1:11:46 7:11
297 3/4 M 1362 Austin Thiel Edmonton 1:11:48 7:11
298 66/87 F 1420 Laura Brady Edmonton 1:12:03 7:13
299 77/94 F 1118 Cat Evasiuk Edmonton 1:12:06 7:13
300 12/18 F 1155 Justine Harvey-Ganter St. Albert 1:12:08 7:13

 

Rapid Cash 10K Walk Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/1 M 1131 Altie Galbreath Athabasca 1:04:01 6:25
2 1/7 F 1408 Robyn Zechel Edmonton 1:15:36 7:34
3 1/2 F 1359 Amy Thera St. Albert 1:22:03 8:13
4 1/1 F 1363 Catherine Thomas St. Albert 1:23:39 8:22
5 1/1 F 1054 Cindy Browm Edmonton 1:24:55 8:30
6 2/7 F 1086 Jennifer Crawford Edmonton 1:25:24 8:33
7 1/3 M 1432 Ed Pittman St. Albert 1:25:28 8:33
8 1/6 F 1431 Barb Pittman St. Albert 1:25:28 8:33
9 2/6 F 1097 Renee Diprose St. Albert 1:35:32 9:34
10 2/2 F 1357 Rachelle Tedder St. Albert 1:35:33 9:34
11 2/3 M 1096 Ken Diprose St. Albert 1:36:50 9:41
12 3/6 F 1068 Rose-Anne Caruk Sturgeon County 1:36:51 9:42
13 3/7 F 1025 Cady Beck Edmonton 1:38:56 9:54
14 4/7 F 1226 Angela MacDonald St. Albert 1:38:57 9:54
15 4/6 F 1030 Barbara Bell St. Albert 1:39:20 9:56
16 5/7 F 1341 Kelsi St. Arnaud St. Albert 1:39:55 10:00
17 5/6 F 1342 Val St. Arnaud St. Albert 1:39:55 10:00
18 6/7 F 1141 Carly Gould St. Albert 1:40:34 10:04
19 3/3 M 1140 Allan Gould St. Albert 1:40:36 10:04
20 6/6 F 1402 Linda Williams Athabasca 1:40:39 10:04
21 7/7 F 1143 Kimberly Grenier St. Albert 1:45:03 10:31

 

Urban Jungle 5K Run Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/11 M 653 Dan Vigliatore Pickering 19:23 3:53
2 1/19 M 670 Paul Saathof Edmonton 21:13 4:15
3 1/7 M 631 Tyler Steele Edmonton 21:55 4:23
4 2/19 M 577 Clint Neufeld Edmonton 22:07 4:26
5 2/11 M 551 Brian Macsymic St. Albert 22:56 4:36
6 1/33 F 450 Debra Davidson Edmonton 23:00 4:36
7 3/11 M 533 Paul Lanni Edmonton 23:36 4:44
8 1/27 M 439 Adam Closson Sturgeon County 24:27 4:54
9 2/33 F 669 Monica Johnson Edmonton 24:34 4:55
10 1/23 F 449 Ashley Crawford Edmonton 24:46 4:58
11 2/7 M 426 Hayden Brenneis Edmonton 25:37 5:08
12 1/6 M 651 Douwe Vanderwel St. Albert 25:37 5:08
13 2/27 M 608 Ryese Richards St. Albert 25:37 5:08
14 1/35 F 562 Michelle McDonald St. Albert 26:10 5:14
15 1/29 F 416 Dakota Boddez Sturgeon County 26:17 5:16
16 2/35 F 455 Andrea Diener St. Albert 26:25 5:17
17 3/35 F 660 Natalie Wellings St. Albert 26:30 5:18
18 3/19 M 417 Mel Boddez Sturgeon County 26:36 5:20
19 4/35 F 515 Chelsea Johnston Peoria 26:54 5:23
20 3/27 M 532 Eli Langstaedtler Morinville 26:59 5:24
21 4/27 M 507 Virgil Hirtz Mission 27:00 5:24
22 4/19 M 400 Mike Albrecht Edmonton 27:00 5:24
23 3/33 F 481 Donna Fortune Spruce Grove 27:05 5:25
24 1/11 F 629 Brenda Spitzer Stony Plain 27:13 5:27
25 5/35 F 572 Kelsey McQueen St. Albert 27:28 5:30
26 2/23 F 626 Molly Sinclair Edmonton 27:29 5:30
27 2/29 F 527 Reese Kluthe Morinville 27:33 5:31
28 5/27 M 401 Robert Allen St. Albert 28:10 5:38
29 4/11 M 699 Luke Brimmage St. Albert 28:16 5:40
30 3/29 F 555 Morgan Maloney St. Albert 28:16 5:40
31 6/27 M 690 Ben McDonald St. Albert 28:21 5:41
32 7/27 M 612 Jack Robertson St. Albert 28:22 5:41
33 6/35 F 609 Heather Richards St. Albert 28:22 5:41
34 5/19 M 552 Glenn Maganito St. Albert 28:25 5:41
35 8/27 M 600 Coleman Precht St. Albert 28:39 5:44
36 7/35 F 591 Selena Paley St. Albert 29:01 5:49
37 9/27 M 510 Dawson Hogue St. Albert 29:16 5:52
38 8/35 F 598 Kelli Prat Spruce Grove 29:16 5:52
39 4/29 F 406 Mikayla Battenfelder St. Albert 29:34 5:55
40 9/35 F 652 Paige Vanek St. Albert 29:42 5:57
41 10/35 F 445 Betty Coyne Sturgeon County 29:48 5:58
42 11/35 F 597 Sarah Pietrzak Edmonton 29:53 5:59
43 3/23 F 412 Kaley Berrynan Sherwood Park 29:53 5:59
44 12/35 F 677 Amber Brosnikoff Morinville 29:56 6:00
45 5/29 F 448 Krista Craig Morinville 29:58 6:00
46 10/27 M 613 Porter Roth St. Albert 30:00 6:00
47 11/27 M 666 Justin Wong St. Albert 30:08 6:02
48 4/33 F 420 Margaret Boisvert Stony Plain 30:11 6:03
49 13/35 F 614 Kari Sadoway Sherwood Park 30:17 6:04
50 6/29 F 435 Morgan Cardinal Morinville 30:17 6:04
51 12/27 M 649 Rein Vanbeek St. Albert 30:18 6:04
52 7/29 F 419 Sarah Boerger Spruce Grove 30:19 6:04
53 4/23 F 635 Chelsea Stone Edmonton 30:21 6:05
54 5/11 M 648 Anja Vanbeek St. Albert 30:21 6:05
55 5/33 F 535 Jennifer Lecuyer Stony Plain 30:27 6:06
56 2/11 F 592 Janice Park Edmonton 30:28 6:06
57 3/11 F 573 Pauline Mickelsen St. Albert 30:30 6:06
58 5/23 F 500 Pam Harrison St. Albert 30:35 6:07
59 13/27 M 624 Aiden Schur St. Albert 30:36 6:08
60 8/29 F 601 Erika Precht St. Albert 30:38 6:08
61 9/29 F 568 Sophie McKinley St. Albert 30:40 6:08
62 14/35 F 567 Rachel McKinley St. Albert 30:41 6:09
63 6/19 M 654 John Viveiros Sturgeon County 30:51 6:11
64 7/19 M 428 Craig Brososky Edmonton 31:05 6:13
65 6/33 F 429 Deborah Brososky Edmonton 31:05 6:13
66 4/11 F 606 Evelyn Raham St. Albert 31:08 6:14
67 7/33 F 596 J Pierce Edmonton 31:08 6:14
68 6/23 F 447 Karalee Craig Sundre 31:13 6:15
69 7/23 F 480 Kara Lise Forrest Edmonton 31:24 6:17
70 1/3 F 658 Sheila Warhaft Edmonton 31:24 6:17
71 15/35 F 632 Sharon Stepaniuk St. Albert 31:25 6:17
72 1/3 M 563 Sean McGeown St. Albert 31:25 6:17
73 8/23 F 466 Brittany Espe Mission 31:36 6:20
74 8/19 M 575 Doug Morris St. Albert 31:37 6:20
75 9/23 F 656 Karyn Walkom Spruce Grove 31:40 6:20
76 10/23 F 607 Katelyn Rennie St. Albert 31:47 6:22
77 11/23 F 484 Stephanie Funtasz St. Albert 31:47 6:22
78 5/11 F 539 Ruth Linden Sturgeon County 31:47 6:22
79 9/19 M 586 Sheldon Olech Stony Plain 32:00 6:24
80 14/27 M 655 Darcy Waite Edmonton 32:03 6:25
81 10/29 F 647 Kelsey Tymkow Edmonton 32:03 6:25
82 11/29 F 541 Madeleine Lovsin St. Albert 32:06 6:26
83 15/27 M 456 Tylar Dobish St. Albert 32:18 6:28
84 16/35 F 460 Keira Donaldson St. Albert 32:21 6:29
85 12/29 F 561 Katherine McDonald St. Albert 32:22 6:29
86 8/33 F 464 Leanne Eldstrom Edmonton 32:22 6:29
87 12/23 F 639 Chelsea Carver St. Albert 32:26 6:30
88 13/29 F 444 Cate Cooke St. Albert 32:38 6:32
89 16/27 M 559 Cole Maunder St. Albert 32:42 6:33
90 17/27 M 474 Tyler Fitka St. Albert 32:44 6:33
91 6/11 M 534 Brent Layton St. Albert 32:46 6:34
92 17/35 F 489 Lana Gieck St. Albert 32:53 6:35
93 7/11 M 470 Grant Fedoruk Edmonton 32:59 6:36
94 18/27 M 579 Andrew Nikiforuk St. Albert 33:01 6:37
95 18/35 F 471 Corey Fester Edmonton 33:08 6:38
96 19/35 F 492 Coriene Golinsky Spruce Grove 33:15 6:39
97 8/11 M 425 Scott Bremner Sherwood Park 33:21 6:41
98 10/19 M 473 Mike Fitka St. Albert 33:21 6:41
99 2/6 M 542 Mike Lovsin St. Albert 33:24 6:41
100 13/23 F 523 Rae Kieser St. Albert 33:26 6:41

 

Urban Jungle 5K Walk Results

Overall Rank Rank In Age Group Gender Bib Number Competitor Name City Official Time Pace Min/KM
1 1/1 M 548 Douglas MacIver St. Albert 22:00 4:24
2 1/5 M 468 Colin Fedoruk Red Deer 31:48 6:22
3 1/9 F 469 Elida Fedoruk Red Deer 32:43 6:33
4 2/9 F 490 Antonia Gisler Edmonton 37:32 7:31
5 1/5 F 540 Sarah Lintick Edmonton 38:50 7:46
6 1/4 F 623 Margaret Schaffter St. Albert 40:02 8:01
7 3/9 F 578 Dallas Nielsen Spruce Grove 42:26 8:30
8 4/9 F 526 Amanda Kleine St. Albert 43:47 8:46
9 1/10 F 423 Mary Bowie Edmonton 44:36 8:56
10 1/4 F 589 Laura Ouimet Edmonton 45:06 9:02
11 1/4 M 493 Edward Goodyear St. Albert 46:30 9:18
12 2/10 F 543 Leslie Lowe Spruce Grove 47:00 9:24
13 3/10 F 643 Arvilla Torrance Spruce Grove 47:29 9:30
14 2/5 M 621 Ricardo Sandoval Edmonton 47:52 9:35
15 4/10 F 616 Barb Salt Delta 47:58 9:36
16 2/4 F 525 Wendy King St. Albert 48:07 9:38
17 1/1 M 622 Ryan Christian Sandoval Edmonton 48:12 9:39
18 5/10 F 522 Deborah Kerr Spruce Grove 48:36 9:44
19 1/2 M 521 Brian Kent Spruce Grove 48:37 9:44
20 6/10 F 696 Maureen Anderson Edmonton 49:49 9:58
21 7/10 F 569 Ann McKinnon St. Albert 49:50 9:58
22 2/5 F 422 Clara Bourque Metcalfe 50:06 10:02
23 2/4 M 640 Ish Titaleshvar St. Albert 51:02 10:13
24 5/9 F 495 Nicky Greenough Edmonton 51:03 10:13
25 8/10 F 413 Shelley Blackburn Canmore 52:01 10:25
26 6/9 F 437 Christine Chmilar Edmonton 52:27 10:30
27 3/5 M 438 Curtis Chmilar Edmonton 52:27 10:30
28 7/9 F 414 Sheri-Lynn Blackburn Sherwood Park 52:38 10:32
29 3/5 F 508 Nicole Hitcherick Sturgeon County 53:41 10:45
30 2/4 F 628 Beverly Soetaert Sturgeon County 53:41 10:45
31 4/5 F 627 Amanda Soetaert Sturgeon County 53:42 10:45
32 3/4 F 633 Brenda Stewart Morinville 53:44 10:45
33 3/4 M 427 Bruce Brinkworth Canmore 53:46 10:46
34 8/9 F 574 Tricia Milton Edmonton 54:06 10:50
35 2/2 M 637 Gary Taylor St. Albert 54:24 10:53
36 5/5 F 402 Kathryn Alton Edmonton 54:32 10:55
37 4/5 M 421 Andre Bourque Metcalfe 55:18 11:04
38 4/4 M 530 Henry Krikke St. Albert 55:18 11:04
39 4/4 F 650 Diana VanderWal-Krikke St. Albert 55:21 11:05
40 9/10 F 680 Diane Poole Edmonton 56:02 11:13
41 10/10 F 451 Carol Davis St. Albert 56:02 11:13
42 5/5 M 512 Todd Holoiday St. Albert 1:00:07 12:02
43 3/4 F 571 Debbie McNish Edmonton 1:00:07 12:02
44 9/9 F 524 Collette King St. Albert 1:01:39 12:20
45 4/4 F 625 Teresa Sheehan Morinville 1:01:39 12:20